środa, 13 grudnia 2017

Skrupulatny poczet władców Polski. Kazimierz Odnowiciel

W czepku urodzony, największy szczęściarz wśród Piastów.

Lata 1030 - 1038 były bardzo kryzysowe dla Piastów. Padali oni niczym muchy - jak nie od trucizny to od miecza lub stryczka, w skrajnych przypadkach nawet od pala! Holokaust Piastów przeżył jedynie Kazimierz - syn Mieszka II i Rychezy.

Opatrzność czuwała nad nim ustawicznie. Nie dopuszczała do niego skrytobójców, nie dopuszczała jawnobójców, sprawiła też, że wszystko co złe wydarzyło się ZANIM Kazimierz doszedł do władzy.

A działo się trochę. Najechał Polskę szwabski cesarz Konrad II (1031r), najechał Polskę Rusiński książę Jarosław Mądry (też 1031r), a w samej Polsce wybuchła reakcyjna rewolucja pogańska. Z tego wszystkiego kury przestały się nieść, krowy nie dawały mleka i ceny nabiału (zwłaszcza masła) osiągnęły poziom niebotyczny!

Wykorzystał to niejaki, nomen omen, Masław. Zaimportował masło z Indii (od świętych krów) i opylał je na Mazowszu po cenach niewygórowanych. Nie dość, że wzbogacił się haniebnie, to jeszcze wdzięczni Mazowszanie obwołali go władcą i ogłosili niepodległość dzielnicy (bez referendum). Zanosiło się, że Polska będzie musiała egzystować bez Mazowsza...

Tymczasem reszta kraju cierpiała. Niedostatek masła budził w ludziach dzikie i pogańskie instynkty. Niewolnicy podrzynali panów, gwałcili panie i rżnęli duchownych chrześcijańskich. Zamęt powiększał król Bolesław Zapomniany, który nocą przewodził reakcyjnym rewolucjonistom, a w dzień tępił ich bezlitośnie. Gospodarka upadła, prosperowały tylko pogańskie zakłady pogrzebowe, bo trup naprawdę ścielił się gęsto!

Kulminacja nieszczęść nastąpiła w roku 1038. Wtedy to na Polskę spadł łupieżczy najazd czeskiego władcy o ostrym imieniu Brzetysław. Wyrodni bracia Czesi zrabowali wszystko to, co nie zostało zrabowane wprzódy. Nawet kości świętego męczennika Wojciecha! W drodze do domu, Brzetysław przyłączył Śląsk do swojego państwa.

Czy mogło być jeszcze gorzej? Nie mogło i nie było. Zły los odwrócił się od Polski. Bolesław Zapomniany niewłasnoręcznie nadział się na pal i nagle okazało się, że jedynym kandydatem na władcę jest szczęściarz Kazimierz!

Był niegłupim szczęściarzem. Szczęśliwie władzę objął, zamieszki szczęśliwie ustały, a ościenni władcy, na szczęście, zajęli się swoimi sprawami. Kazimierz popatrzył na swoje państwo i rzekł:

- Kurza twarz! W tym kraju wszystko już jest spieprzone! Nawet gdybym chciał, to nie ma szans na pogorszenie. Można tylko naprawiać. Przecież wystarczy splunąć i już sytuacja wygląda lepiej...

Jak widać nietrudno mu było zostać Odnowicielem.

Na skutek czeskiego najazdu, najbardziej ucierpiało stołeczne Gniezno. Jednak Kazimierz akurat Gniezna nie zamierzał odnawiać. Wziął i przeniósł centralne koryto do mniej zniszczonego Krakowa. Jako że koryto było pustawe, Książę odnowił służby skarbowe i poborcy znowu rozleźli się po kraju.

Kiedy koślawe denary trochę wypełniły skarbiec, Kazimierz postanowił skorzystać z sakramentu małżeństwa. Znowu miał szczęście, Akurat wolna była ręka Dobroniegi, siostry Jarosława Mądrego, która była córką Włodzimierza Wielkiego.

Mała dygresja. Włodzimierz Wielki to był dopiero gość! Urodził się na Wołyniu, zdobył Smoleńsk, porwał księżniczkę Rognedę, zamordował księcia Jaropełka i podbił polskie Grody Czerwińskie. Miał kilkanaście żon i 800 konkubin! Na starość ochrzcił się i wykorzystywał rzekę Dniepr do masowego chrzczenia chętnych lub masowego topienia niechętnych. Dzięki temu, po śmierci został świętym, ale tylko Kościoła prawosławnego. Koniec dygresji.

Dobroniega może nie była tak piękna jak Julia Tymoszenko, za to była tylko 10 lat starsza od Kazimierza. I wesele wypadło tanio, bo Piastowie wykruszyli się w latach wcześniejszych, a goście z Kijowa przywieźli własne trunki i zakąski.

Kazimierz szybko uświadomił sobie jakie to szczęście mieć Jarosława za szwagra. Jarosław pomógł mu okiełznać (czyli wyprawić na tamten świat) maślanego Masława i poskromić zbuntowane Mazowsze. Korzystając z kijowskich posiłków zdobył też Śląsk i nie oddał go, pomimo że czeski władca Brzetysław poleciał ze skargą do cesarza. Znowu mu się poszczęściło, cesarz miał w dupie czeskie pretensje.

Potem, aż do śmierci (1058r), odnawiał Kazimierz co popadło: głównie biskupstwa, klasztory, browary, buduary Dobroniegi, pomniki Bolesława Chrobrego, gorzelnie i zwyczaje wielkanocne.

Zostało po nim mnóstwo rzeczy, między innymi ułożone przez Uczonego Męża Bojana epitafium:

"Odnowiłeś, Kazik, Ojczyznę,
Fermentacją zastąpiłeś zgniliznę.
Teraz, gdy spoczywasz pod płytą,
Na powierzchni lud przerabia żyto.
Lecz nie każdy pije lub żłopie,
Niektórzy preferują konopie!"

34 komentarze:

 1. Nie myślałeś o własnej stronie internetowej Mikołaju? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałem już... Ale taka własna stronniczość trochę przekracza moje możliwości...

   Usuń
 2. Wreszcie wiem skąd ta tradycja żeby mieć w dupie czeskie pretensje :-) Może jako Odnowiciel naszych czasów odnowisz bloga własną domeną? Ten blogspot to taki zgrzebny jest. Pozdrawiam. Margret

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i jest zgrzebny, ale ja już chyba za stary jestem żeby wojować na własnej domenie...

   Usuń
 3. Widzę, że i Ciebie dopadł Onet z likwidacją blogów. Przeżyłem to samo jak usunęli blogi na Interii, szok trwał nieco, potem przyzwyczaiłem się do Blogspota.

  Niezłe perypetie, najlepsze z tym masłem według mnie, coś mi przypominają. :)

  Na razie wysłuchałem czterech płyt, reszta pod choinkę idzie. :) Powoli będę coś niecoś pisał o tych krążkach u siebie na blogu.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano. Teraz przenoszę stare śmieci na nowe miejsce. Kiepsko mi to idzie, bo jakaś niemoc mnie dopadła...

   Usuń
 4. Ciekawe. Minęło 986 lat, a z masłem ciągle nietęgo. Przypadek, czy też mleczne fatum wisi nad Słowniany? PS. Dostrzegam tu pewną nieścisłość, żeby nie napisać ... ale co tam. Wyjaśnij mi tylko, jakim cudem pozbawion masła (czyli pożywnego tłuszczu i takiegoż białka) Wielki W. miał dość wigoru, by zagospodarować te 800 koleżanek i - na dodatek - kilkanaście ślubnych?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma tu żadnej nieścisłości. Aktywność Włodzimierza kwitła przed kryzysem maślanym. Później utracił wigor i zyskał świętość...

   Usuń
 5. Ale że ze świętych krów można było masło robić? takie świętokradztwo?
  Składkowe wesele to dobry pomysł, muszę wziąć od uwagę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie można było, dlatego cały ten interes był szemrany...

   Usuń
 6. Taki solidny tekst przy przeprowadzce? Jest Boja Wielki Odnowiciel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się, ale do tego tytułu sporo mi jeszcze brakuje...

   Usuń
 7. Witaj, Bojo.

  Ktoś, kto "popijał świeżutką rybę mlekiem prosto od krowy" i przeżył - musiał mieć i szczęście i zdolności regeneracyjne (Legenda o Pietrku Warszu) - zatem - wszystko się zgadza:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać, starzy Polacy twardzi i szczęśliwi byli!

   Usuń
 8. Sądzę, że jacyś potomkowie Masława przetrwali do czasów dzisiejszych i znowu kombinują a tym produktem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że potomkowie Kazimierza Odnowiciela nie przetrwali...

   Usuń
 9. "- Kurza twarz! W tym kraju wszystko już jest spieprzone!" - no proszę, a mówi się, że nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz tylko tak było. A wyjątek potwierdza regułę...

   Usuń
 10. Przydałby się nam teraz jakiś Odnowiciel. Ale próżno go szukać, Masław jakiś jedynie działa na rynku i metki na produkcie podmienia. A kyszz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Jarosław pomoże złapać i ukarać tego współczesnego Masława?

   Usuń
 11. Kurczę, a może rozpiszmy referendum na Odnowiciela? Tak się jakoś podobnie znów porobiło, że taki Odnowiciel by sie przydał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wypatrujemy Odnowiciela. Święta idą, zapasy trzeba odnowić!

   Usuń
 12. Więc, przed rozpoczęciem odnowy trzeba porządnie splunąć, może teraźniejsi Odnowiciele o tym nie wiedzą i dlatego tak kiepsko odnawiają, ani żon tyle nie mają(niektórzy żadnej) ani konkubin, ani masła nawet. Pomysły wyciągasz jak czarodziej króliki z kapelusza;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze wyrobią się? Ci teraźniejsi Odnowiciele?

   Usuń
 13. Jakoś proroczo i dziwnie znajomo odbieram ten post. Kiedyś odnawiano, dzisiaj się "naprawia", ale dalej jest jak było. a "ciemny lud" nadal przerabia żyto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę zgodzić się z tym twierdzeniem! "Ciemny lud" nie przerabia żyta, "ciemny lud" kupuje w sklepie...

   Usuń
 14. Jak usunęli blogi na Interii dałem sobie spokój z przenoszeniem, po prostu znalazłem nowe miejsce na bloggerze.

  Tak to ze Świętami bywa, że mogą się w różne kierunki zwrócić.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. O! Widzę, że Ty już w nowym miejscu działasz. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. tekst bardzo na czasie, skoro po blog.pl wszystko trzeba od nowa.
  ps. nooo, wytropiłam Cię boja. u mnie wszystko poszło się gonić i przez moment byłam blogowo "bezdomna"
  https://maakrela.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Och, jak dobrze, że jest przeprowadzka, bo się bałam, że i historia Polski się zatrzyma, a tutaj coraz ciekawiej się robi.
  Co tam "Korona Królów", co tam "House of Cards" - tutaj się dopiero dzieje :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pytanie fundamentalne, czy fermentacja lepsza od zgnilizny? :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Znaczy Bojan był Twoim protoplastą i całą błyskotliwość odziedziczyłeś ot tak. Szczęściarz. Jak widzę na nowych śmieciach się odnalazłeś i nawet awatar se ustawiłeś. Dozoba.

  OdpowiedzUsuń
 20. Zaczytywałam się swojego czasu w Jasiennicy.
  Ilość odnóg książęcych doprowadzała mnie do szału.
  Zaczynasz robić porządek w mojej głowie.
  Swoją drogą KIraków to do dzisiaj potęga
  https://mrocznastrefa.blogspot.com/
  https://zolza73.blogspot.com
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli pojawiają się jakieś obrazki, to przysięgam, że ja nie mam z tym nic wspólnego. W ustawieniach zaznaczyłem stanowcze NIE dla obrazków!